Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

HiMedia Q5-II DUAL CORE 3D Full HD Android 4.2.2

- - - - -
  • Please log in to reply
344 replies to this topic

#55
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
....................seria de playere cu ANDROID cat mai aproapiata de cele cu Realtek - Un mare adevar ai scris

#56
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Cu acest firmware
http://forum.softped...6#entry14754191

Imi merge Mirroring de pe mac si iphone!

#57
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Salut,
mi-am luat si eu astazi acest player. Cum stiu daca este versiunea cu eMMC ? Importatorul produsului si-a pus eticheta lui in locul celei originale si nu-mi pot da seama. Vreau sa verific ca sa stiu daca ii fac retur sau nu.

#58
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010

View Postdanym, on 14 martie 2014 - 21:21, said:

Salut,
mi-am luat si eu astazi acest player. Cum stiu daca este versiunea cu eMMC ? Importatorul produsului si-a pus eticheta lui in locul celei originale si nu-mi pot da seama. Vreau sa verific ca sa stiu daca ii fac retur sau nu.

In Settings/Device info Model number Q5IIENemmc.2001

[ https://www.mediafire.com/convkey/f25c/ulaptl3d3ag90phfg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristianstoica, 14 March 2014 - 22:40.


#59
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Multumesc.

La device info imi apare asa:
Model number: Q5IIROMemmc.2001
Android version: 4.2.2
Kernel version: 3.4.35_s40
Build number : HDM-1.05 2013-12-02.162945

Din pacate XBMC este in chineza, o sa iau la citit tot ce ati scris aici in cautare de rezolvari si sfaturi utile.

#60
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
@danym
XBMC se schimba limba din meniu, sau se instaleaza  XBMC_12.2_hiplayer_en

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Q5-II emmc HMD-1.0.6 20140312.120546 beta (repack  / debloated / not root / blue YouTube & Play Store)

ro.build.display.id=HMD-1.0.6 2014-03-12.120546
ro.build.version.incremental=2014-03-12.120546
ro.build.date=Wed Mar 12 12:07:09 CST 2014

Recomandat instalati cu restore.

Respect CS.

Edited by cristianstoica, 15 March 2014 - 02:22.


#61
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Am instalat XBMC 12.2, este ok acum, e in limba engleza. Am sa incerc sa pun si ultimul firmware. Cu ce difera youtube blue de youtube normal ?

#62
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Am pus ultimul firmware postat de cristianstoica si am instalat XBMC 12.3, dar nu resusesc sa-i fac root. Cand lansez "Q5-II Root.exe" imi da eroare (An unknown error ocured. The program will be terminated).

#63
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 15.02.2007
poate pune cineva un filmulet despre cum functioneaza XBMC-ul cu diferite formate video si bitrate-uri.
ms anticipat.

#64
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Am reusit sa-i fac root dupa indicatiile lui cristianstoica si favoritul. Multumesc.
Am avut problema cu sunetul, in sensul ca apareau pacanituri/intreruperi dupa un anumit timp de la inceperea filmului pana la final, la intervale regulate de timp, 5 - 10 secunde. Sa vad dupa update daca mai apare aceasta problema.
Playerul face passtrough la DTS si Dolby Digital catre receiverul AV, lucru verificat pe un receiver Yamaha iar BD si DVD ISO le vede cu playerul propriu dar fara meniu.

#65
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004

View Postlupull, on 19 februarie 2014 - 17:14, said:

Cine il detine , va rog frumos sa faceti niste teste cu fisierele video de aici - http://jell.yfish.us/ - si scrieti rezultatele , eventual si niste teste cu fisiere video 4K , ca doar ''bate la usa'' acest format si acest model de media player e ''ultimul ragnet'' in domeniu

Am facut eu un test cu fisierele din acel link. Prin retea, de pe un NAS merg cursiv pana la clipul de 80Mbps dupa care de la 90Mbps la 120Mbps incep sa sacadeze. Dar puse pe un HDD extern si legate la unul din porturile USB ale playerului sunt redate fara nici-o problema. Din pacate nu am fisiere video 4K sa vad daca le poate reda si pe acestea.

#66
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010

View Postdanym, on 15 martie 2014 - 17:49, said:

... Cu ce difera youtube blue de youtube normal ?

Original YouTube 5.0.21
[ https://www.mediafire.com/convkey/9a80/tiagfdl76m9hhutfg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inverted Holo Blue YouTube 5.0.21
[ https://www.mediafire.com/convkey/86b6/2rslz1l5ddc5br4fg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Credit XDA YouTube & Play Store , Respect CS.

Edited by cristianstoica, 16 March 2014 - 20:46.


#67
copermine

copermine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.11.2006
Am luat Himedia Q5 II in special pentru XBMC, insa sunt dezamagit de functionalitatea lui. Folosesc XBMC  12.2 Hiplayer si ultimul firmware de la @cristianstoica, insa din pacate filmele online se intrerup periodic si cateodata XBMC-ul se inchide brusc si fara somatie - nu stiu daca am reusit sa vad un film cap-coada fara vreo problema. In plus nu am reusit sa setez subtitrarile astfel incat sa vizualizez si diacriticele si este extrem de deranjant sa te uiti la o traducere cu tot felul de semne ciudate prin text.
Nu contest calitatea playerului nativ al Himedia si nici posibilitatile echipamentului de a reda toate formatele de filme incercate pana acum,  insa cu XBMC-ul echipamentul asta nu poate fi folosit!
Cred ca o sa renunt la Q5 II si o sa folosesc in continuare laptop-ul pentru XBMC.

#68
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
DIn ce-am observat eu (il am abia de ieri...), XBMC-ul nu are nici o problema cu subtitrarile embeded, encodarea textului face figuri doar la cele externe. Eu de exemplu, nu am reusit nicicum sa redau cu XBMC un film aflat pe un HDD extern, nu stiu de ce, pur si simplu nu vede acea unitate, bine, e si prima data cand folosesc acest XBMC... In plus, acest XBMC imi raporteaza o rezolutie de 1280x720, acelasi lucru l-am vazut si pe undeva prin niste setari din niste procese ale Android-ului.

Ce mi se pare aiurea la acest player este faptul ca, la filmele 3D Half OU, redarea nu este cursiva, fluida, am senzatia ca este vorba de un framerate scazut. Firmware-ul este acesta Q5-II emmc HMD-1.0.6 20140312.120546 beta.

Un alt amanunt foarte deranjant pentru mine este faptul ca la orice filma 3D, de oricare tip ar fi el, Half OU/SBS, BD ISO 3D, imaginea nu e intinsa pe tot ecranul, partile laterale sunt negre, parca ar fi vorba de un aspect ratio mai exotic, nu e nici 4:3 (pillar boxed), nici 16:9, pur si simplu e vorba de vreo 2,5/3 cm in dreapta si 1,5/2 cm in stanga, mai are cineva problema/problemele astea?

Cand l-am pus in functiune prima data, avea pe el HDM-1.05 2013-12-02.162945, dar cu acest firmware, daca incercam sa vad un 3D BD ISO, crapa, imi zicea ceva de genul ca hisilicone process s-a oprit, parca asa ceva?!?

Cam asta ar fi prima mea experienta legata de acest media player, dar daca a mai remarcat cineva problema cu AR-ul, postati, poate se va gasi si o rezolvare pana la urma.

Cu media player-ele anterioare nu aveam aceste probleme, ma refer la batranul HiMedia HD300A+ si la usor mai tanarul HD900A. Acesta din urma fiind un 3D, am avut model de comparatie...

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri,

Have fun!

#69
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
XBMC HDD extern conectat pe USB

Root filesystem
[ https://www.mediafire.com/convkey/244d/prwly8v95nhowxlfg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

/mnt/sda/sda1
[ https://www.mediafire.com/convkey/6fd3/s3yeizpkyb1b219fg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristianstoica, 19 March 2014 - 22:25.


#70
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
La mine nu merge si pace, tre' sa-l rootez cumva?

#71
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
XBMC - Cei care testeaza ar fi indicat sa metioneze versiunea folosita sunt diferente vizibile de la o luna la alta..

Versiunile testate de mine sunt
- xbmc-13.0-Gotham_alpha6-armeabi-v7a (a.k.a XBMC_August2013) de aici
- xbmc_12.2_hiplayer_en aici
- plugin.video.NoobRoom_1.0.24.1 aici

Pentru cei dezamagiti de XBMC pe streaming poate faceti niste teste cu XBMC_August2013.

Respect CS

#72
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Gata, am reusit cu HDD-ul extern, trebuia sa ma duc in mnt (multumesc lui cristianstoica pentru poza de mai sus).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate